Strona główna » Aktualności » Obchody na Placu Solidarności w Gdańsku

Obchody na Placu Solidarności w Gdańsku

4 czerwca 2024 roku na Placu Solidarności w Gdańsku miały miejsce uroczyste obchody upamiętniające 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Wydarzenie zgromadziło licznych przedstawicieli władz lokalnych i państwowych, a także mieszkańców miasta i turystów. Wśród uczestników znaleźli się także Burmistrz Miasta Krynica Morska Sylwia Szczurek oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Sabina Markiewka.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970, symbolizującym walkę o wolność i demokrację. Następnie, zgromadzeni mieli okazję wysłuchać przemówień kluczowych postaci życia politycznego i społecznego, które podkreślały znaczenie tamtych wydarzeń dla współczesnej Polski.

O demokracji, obywatelskości i jej wadze mówili m.in. Lech Wałęsa, przywódca Solidarności, Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Lech Wałęsa w swoim przemówieniu podkreślił, że demokracja to nie tylko prawo do wolnych wyborów, ale również odpowiedzialność za przyszłość kraju. „Musimy pamiętać, że demokracja to nasza wspólna praca i troska o każdy aspekt życia publicznego” – mówił Wałęsa.

Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, zwrócił uwagę na znaczenie aktywności obywatelskiej i zaangażowania społecznego. „Nasza demokracja jest silna wtedy, gdy obywatele są aktywni, gdy biorą udział w debatach publicznych i współtworzą nasz kraj. Tylko w ten sposób możemy budować lepszą przyszłość” – podkreślał Hołownia.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, podkreśliła rolę Gdańska jako kolebki Solidarności i miejsca, w którym rodziły się demokratyczne przemiany w Polsce. „Gdańsk jest symbolem walki o wolność i prawa człowieka. To tutaj narodziła się nadzieja na lepszą przyszłość, którą musimy pielęgnować i rozwijać” – mówiła Dulkiewicz.

Obchody na Placu Solidarności były nie tylko okazją do refleksji nad przeszłością, ale również do spotkań międzypokoleniowych, podczas których starsi uczestnicy dzielili się swoimi wspomnieniami z młodszymi. W programie znalazły się również koncerty, wystawy i projekcje filmów dokumentalnych, które przybliżały historię i dziedzictwo „Solidarności”.

Obecność przedstawicieli Krynicy Morskiej, na czele z Burmistrzem Sylwią Szczurek i Przewodniczącą Sabiną Markiewka, podkreśliła znaczenie współpracy pomiędzy różnymi regionami Polski w pielęgnowaniu pamięci o kluczowych momentach narodowej historii. Wspólne obchody w Gdańsku stały się symbolem jedności i solidarności, które są fundamentem polskiej tożsamości.